Zubné röntgeny súvisia s dvojnásobným nárastom rakoviny mozgu

Zatiaľ čo röntgen zubov môže byť vo vážnych prípadoch oprávnený, výskum ukazuje, že príliš veľa týchto röntgenov môže viesť k dvojnásobnému zvýšeniu rizika rakoviny mozgu známej ako meningióm.

Autor: Mike Barrett ~ Zdroj: NaturalSociety.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]P[/dropcap]re potreby výskumu Elizabeth B. Claus, MD, PhD, z Yale University a jej kolegovia skúmali záznamy 1433 pacientov, ktorí boli diagnostikovaní s meningiómom od mája 2006 do apríla 2011. Výskumníci zistili, že röntgeny zobrazujúce horné a dolné časti zubov vykonávané najmenej raz za rok boli spojené s pacientmi, ktorí majú 1,1 až 1,6-krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu meningiómu v akejkoľvek vekovej skupine. Tiež zistili, že pri röntgene, ktorý ukazuje všetky zuby a okolité kosti, expozícia zvýšila šancu rakoviny mozgu 2,7 až 3,0-krát v najstaršej vekovej skupine, zatiaľ čo röntgen vekovej skupiny pod 10 rokov veku je spojený s pomerom meningiómu 4,9-krát.

Prezentované výsledky sú dôležité, pretože zubné röntgeny sú najčastejším umelým zdrojom expozície ionizujúceho žiarenia pre jednotlivcov žijúcich v USA.
(V Európe to nebude príliš odlišné)
~ Elizabeth B. Claus, MD, PhD

I keď existuje mnoho štúdií skúmajúcich účinky ionizujúceho žiarenia vo vysokých dávkach, menej ako 200 z nich, ktoré sú k dispozícii, sa zameriava na nízke dávky ionizujúceho žiarenia. A čo viac, mnoho zo štúdií zameraných na zubné röntgeny bolo vykonaných v čase, keď röntgenové lúče boli aplikované vo vyšších dávkach.

[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?