Vyprážaním zemiakov sa vytvára karcinogén zvaný akrylamid

Hranolky a chipsy sú nezdravé nielen kvôli vysokému obsahu tuku, ale aj kvôli samotnému procesu výroby, pri ktorom sa vytvára silný karcinogén priamo v zemiakoch.

Autor: David Gutierrez ~ Zdroj: NaturalNews.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]P[/dropcap]ečenie alebo vyprážanie akýchkoľvek škrobových potravín pri vysokých teplotách spôsobuje kombinovanie cukrov s aminokyselinami a tým vytvára akrylamid.

Keďže všetky zemiakové chipsy sa musia pripravovať pri vysokých teplotách a rovnako tak smaží hranolky väčšina reštaurácií, aby mohli byť podávané čo najskôr, je nutné, aby zdravá diéta obsahovala týchto produktov čo najmenšie množstvo.

Tí, ktorí sa neboja trochu viac práce, si môžu hranolky pripraviť o niečo zdravšie a minimalizovať tak obsah akrylamidu. Zemiaky by mali byť skladované mimo chladničky, na chladnom a tmavom mieste, kde by ale teplota nemala byť nižšia ako 8 °C , pretože potom dochádza k sladnutiu hľúz, ktoré zvyšuje následnú tvorbu akrylamidu pri tepelnom spracovaní.

Pred vyprážaním treba zemiaky nakrájať, máčať vo vode 15-30 minút a následne osušiť. Vyprážanie by malo prebiehať pri nízkych teplotách do tej doby, než hranolky chytia zlatistú farbu – nie hnedú.

Komerční výrobcovia niekedy používajú na smaženie rovnaký olej celé týždne, čím sa do neho dostáva extrémne vysoké množstvo akrylamidu. Pamätajte, že aj keď sa akrylamid v jedle nachádza, v zozname ingrediencií ho zaručene nenájdete.

Ďalšími významnými zdrojmi akrylamidu sú: cigaretový dym, káva, v ktorej sa tento karcinogén tvorí už pri pražení, a obilné produkty, napríklad pri hriankach platí rovnaká zásada ako pri zemiakoch – čím ich upečiete tmavšie, tým viac akrylamidu budú obsahovať.

Akrylamid sa začína tvoriť pri teplotách nad 120 °C a varenie potravín je preto v tomto ohľade úplne bezpečné.
[/columns]

Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.