Včelí peľ je jedna z najdokonalejších potravín

Jedna z najviac pozoruhodných potravín na planéte, včelí peľ, nedostáva dostatočné uznanie, ktoré si zaslúži. Táto superpotravina má všetky živiny potrebné na udržanie ľudského života, s podrobným rozpisom 55% sacharidov, 35% bielkovín, 3% vitamínov a minerálnych látok, 2% mastných kyselín a 5% zostávajúcich látok.

Autor: John McKiernan ~ Zdroj: NaturalNews.com ~ Foto: Shutterstock.com

Peľ je malé semeno potrebné na oplodnenie, ktoré sa nachádza v kvetoch rastlín. Keď včely zbierajú nektár z kvetov, tieto malé žlté, oranžové, hnedé či inak farebné guľôčky peľu prenášajú v košíčku svojich končatín a ďalej z neho vytvárajú včelí peľ.

Včelí peľ je jedinečný a nemožno ho nahradiť. Umelý peľ nemá rovnako jedinečné vlastnosti, aj keď má z pohľadu vedy rovnaké chemické zloženie. Ak je syntetizovaný peľ pridávaný včelám, umierajú, hoci sú všetky známe živiny prítomné. Je zrejmé, že ani najnovšie technológie neumožňujú identifikovať pôvod jedinečných vlastností včelieho peľu.

Staršia štúdia z roku 1948 preukázala účinky včelieho peľu na myšiach, ktoré boli špeciálne chované pre rozvoj rakovinových nádorov. Myšiam v kontrolnej skupine sa vyvinul nádor podľa očakávania v priemernom veku 31,3 týždňov.

Skupina kŕmená včelím peľom, ktorá dostávala jeden diel peľu na 10 000 dielov potravín, mala oneskorený nástup nádorov o 10 týždňov, čo je štatisticky významný rozdiel. Navyše sedem myší zo skupiny preukazovalo nulové známky nádorov aj 56. – 62. týždeň, kedy boli ukončené testy.

Včelí peľ užíva mnoho kulturistov a olympijských atlétov na zvýšenie pevnosti a vytrvalosti. Rada British sport dala najavo, že pri dennej konzumácii včelieho peľu sila narastá o 40 – 50%. Renomovaný nemecký prírodovedec Francis Huber tvrdil, že včelí peľ je „najväčší kulturista na svete“. Jednou z príčin, prečo včelí peľ funguje ako efektívny staviteľ svalov, je, že obsahuje všetkých 22 aminokyselín, z ktorých polovica je vo voľnej forme.

Ďalšie fakty o včelom peli

 • Včelí peľ je efektívny v boji proti rakovine, cukrovke, artritíde, depresii a mnohým ďalším chorobám.
 • Je účinný pri stimulácii metabolizmu, ktorý podporuje zvýšenie energie a chudnutie u tých, ktorí majú nadváhu.
 • Výskum ukázal, že včelí peľ má silný antibakteriálny účinok (aj proti salmonelóze).
 • Včelí peľ môže normalizovať hladinu cholesterolu a triglyceridov.
 • Spomaľuje proces starnutia a môže pomôcť pri regenerácii buniek.
 • Môže byť aplikovaný lokálne a môže zlepšiť rôzne ochorenia kože.
 • Včelí peľ je kompletné krmivo s ďaleko väčšou koncentráciou aminokyselín než hovädzie mäso, mlieko, vajcia alebo syr.
 • Je bohatý na vitamíny B.
 • Včelí peľ obsahuje veľa silných antioxidantov, vrátane lykopénu, flavonoidov, selénu, beta karoténu a vitamínov E a C.
 • Zvyšuje úroveň odolnosti.

Súvisiace články

One Response

 1. Ildikó Lőrinczová

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.