Termografia je bezpečnou alternatívou k mamografii

Termografia je veľmi vyspelým nástrojom, ktorý dokáže špecificky vyhodnocovať zápal v ľudskom tele. Tento test sa ukazuje byť mimoriadne vhodným aj pre vyhodnocovanie aktívnych oblastí, kde sa tvoria rakovinové bunky. Ukazuje sa byť omnoho efektívnejším a podstatne menej invazívnym než mamografia.

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]V[/dropcap]ýskum nám už ukázal, že významným mechanizmom, ktorý sprevádza všetky degeneratívne choroby, býva zápal. Väčšina testov v medicíne skúma tie prejavy chorôb, ktoré sú už rozvinuté. Sledujú sa tak skôr účinky, než aby sa išlo „proti prúdu“ za skrytou príčinou. Stále viac pokročilých poskytovateľov liečebnej starostlivosti ale používa nástroje a technológie, ktoré pátrajú po príčinách telesných abnormalít.

Termograf je skenovacie zariadenie, ktoré vyhodnocuje teplotu na povrchu tela a výsledky poskytuje formou digitalizovaného obrazu. Tento prístroj vytvára digitálnu mapu pacientovho tela a veľmi presne zobrazuje teplotné odchýlky. Takéto miesta môžu detekovať niektoré abnormálne prejavy, ktoré sprevádzajú napríklad rast rakovinových buniek alebo aktívnu infekciu.

S pomocou mamografie sa zisťujú anatomické zmeny v prsníku, ako sú zatvrdliny alebo hrčky. Termografia je zase schopná analyzovať cievne zmeny v prsníku. Zvýšený prívod krvi na určité miesta v tele zvyšuje i teplotu takýchto oblastí. Bývajú to predovšetkým oblasti so zápalom, s tvorbou rakovinových buniek alebo s infekciou, ktoré vykazujú zvýšené zásobenie krvou. Teplotná mapa má veľký význam pre detekovanie nepatrných fyziologických zmien, ktoré sprevádzajú patologické procesy.

Ľudské telo by malo prirodzene vykazovať termálnu symetriu. Oblasti s asymetriou môžu indikovať problémy a je potrebné analyzovať ich skrytú patológiu. Rakovinové bunky sa delia veľmi rýchlo a vyžadujú zvýšený prívod krvi a živín. Metabolické procesy tela nevedia rozlišovať medzi rakovinovými a zdravými bunkami. To potom máva za následok zvýšené množstvo krvných buniek okolo aktívnych rakovinových buniek.

Termografia ale dokáže odhaľovať takéto abnormálne zásobenie krvou – ešte predtým, než sa nádor stane dostatočne veľkým, aby mohol byť zistený ako hrčka pri vyšetrení prsníka. Termografia vie rozlišovať rakovinovú formáciu s veľkosťou okolo 256 buniek, čo predstavuje zhruba rozmer špendlíkovej hlavičky. Mamograf naproti tomu dokáže detekovať rakovinu až vtedy, keď existuje zhluk s počtom asi 4 miliardy buniek. Odhaduje sa, že termografia dokáže detekovať rakovinovú formáciu až o 6 rokov skôr, než sa to podarí s pomocou mamografie.

Ženské prsia bežne nevyžarujú veľa tepla. Ak sú zdravé, na termografickej snímke vykazujú purpurové odtiene. Tieto sú indikáciou nízkych teplotných hladín. Ak sa ale objavia červené, oranžové alebo žlté škvrny, môžu indikovať prítomnosť rakoviny a mali by byť podrobnejšie analyzované.

Metóda termografie sa podrobne študuje už viac než 30 rokov. V databáze týchto snímok je viac ako 250 000 žien, ktoré boli zaradené medzi účastníkov odborných štúdií. Tieto rozsiahle a dlhodobé štúdie preukázali priemernú citlivosť a špecifickosť na 90%. Výsledky ukazujú, že pretrvávajúci abnormálny termogram indikuje 22-násobne vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka.

Na rozdiel od mamografie nevzniká pri termografii žiadne škodlivé ionizujúce žiarenie. Mamografy sú jedny z najnebezpečnejších medicínskych nástrojov, pretože vyžarujú veľmi vysoké dávky radiácie. Naproti tomu termografy využívajú technológiu infračerveného žiarenia, ktoré je úplne bezpečné. Pri tomto vyšetrení tiež nedochádza k stláčaniu prsníka ako pri mamografoch. Toto stláčanie môže vyvolávať ďalšie bujnenie rakovinových buniek a ich šírenie prostredníctvom krvného obehu.

Na prvom vyšetrení termografie sa vyhodnocuje tzv. základný obraz (baseline reading). Mnoho odborníkov označuje túto snímku za „termálnu signatúru“. Ďalšie vyšetrenie sa obvykle doporučuje po 3 mesiacoch a vyhodnocujú sa pri ňom zmeny, ktoré nastali. Po tom, čo sú analyzované tieto 2 východiskové snímky, sa pacientovi odporúča absolvovať toto vyšetrenie každý rok, aby bolo možné zistiť akékoľvek jemné zmeny na krvných vlásočniciach alebo v dynamike krvných prúdov.

Termografy sú teda veľmi spoľahlivé a presné nástroje, ktoré poskytujú presné a objektívne údaje o rozložení teplôt. Tieto informácie je možné využívať na úspešnú diagnostiku, liečbu a na stanovenie prognóz. Vyšetrenie býva rýchle (do 15 minút), neinvazívne a úplne bezbolestné.
[/columns]

Zdroj: Naturalnews.com~ Foto: Shutterstock.com

Súvisiace články

Aký je Váš názor?