Sú mobily a notebooky bezpečné pred tehotné ženy?

V dnešnej spoločnosti zhonu a ponáhľania dáva tehotenstvo len zriedka príležitosť k pauze. Mnoho žien, či už pracujúcich alebo nie, používa stále častejšie mobily a notebooky. Znamená to vyššie riziko pre tieto nastávajúce matky a ich nenarodené deti? Vzhľadom k tomu, ako sú títo dvaja ovplyvnení a vzhľadom k nedávnej štúdii, je odpoveď: rozhodne áno!

Autor: Lloyd Burrell ~ Zdroj: Naturalnews.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]

Použitie mobilného telefónu

Bolo nájdené spojenie medzi používaním telefónu počas tehotenstva a hyperaktivitou detí. U myší, ktoré boli vystavené účinkom rádiových frekvencií mobilných telefónov, sa objavili:

 • hyperaktivita
 • porucha pamäte

Približne 5% detí v školskom veku trpí príznakmi nedostatku pozornosti a zvýšenej hyperaktivity (ADHD). Aké to môže mať následky?

 • horšie známky
 • neschopnosť dodržiavať pravidlá

Štúdia publikovaná v marci tohto roku objavila spojenie medzi vystavením plodu mobilnému telefónu a problémami so správaním v detskom veku. A toto nepostihuje len deti. Počas rokov sa môžu u dospelého človeka ako následok prejaviť dlhodobé neurologické a fyziologické problémy.

Toto je prvý experimentálny dôkaz toho, že plod vystavený rádiovým vlnám mobilného telefónu ovplyvňuje správanie v dospelosti. ~ Hugh S. Taylor

Vzhľadom k zvýšenému používaniu mobilného telefónu aj pre iné veci, než je len telefonovanie, je tu väčšie vystavenie rádiovým vlnám než kedykoľvek predtým. Myši boli v tejto štúdii pozorované pri rôznych úrovniach expozície – rádiové pásmo od 800 do 1900 MHz: vedľajšie účinky sa zvyšovali, keď sa zvyšovala úroveň žiarenia a doba vystavenia tomuto žiareniu.

Ako môže byť matka s dieťaťom chránená?

 • písať SMS, nevolať. Keď stlačíte tlačidlo „odoslať“, držte mobil čo najďalej od tela
 • používajte slúchadlá alebo reproduktor telefónu
 • ak musíte telefonovať, tak čo najkratšiu dobu
 • volajte len vtedy, keď je silný signál. Keď je signál slabý, mobil vydáva viac žiarenia.
 • používajte pevnú linku, kedykoľvek je to možné

Použitie notebooku

A čo používanie prenosných počítačov tehotnými ženami? Nedávna talianska štúdia zo Sieny ukazuje na nebezpečenstvo používania notebooku počas tehotenstva. Výskumníci merali elektromagnetické pole (EMF) produkované piatimi známymi značkami notebookov a merali množstvo prúdov v tele.

Tieto prúdy boli pri použití notebooku oveľa vyššie než normálne a než je limit stanovený Švédskou radou pre technickú akreditáciu a Švédskou konfederáciou profesionálnych zamestnancov.

Rovnako ako pri mobiloch – notebooky zvyšujú expozíciu elektromagnetickému poľu. Táto expozícia je považovaná za rizikový faktor pri rozvoji nádorov v krvi. Nejde o samotný notebook, ale o napájací zdroj, ktorý generuje oveľa vyššie prúdy, než sa doporučuje, aby sa zabránilo zdravotným komplikáciám.

Ako môže byť matka s dieťaťom chránená?

 • nenabíjajte notebook, keď ho používate
 • majte čo najviac priestoru medzi notebookom a vaším telom

Vo svete plnom technológií, ktoré robia naše životy jednoduchšími a efektívnejšími, je niekedy ľahké zabudnúť na problémy, ktoré prichádzajú spolu s týmito výhodami. Bez ohľadu na pohodlie a ušetrený čas nie je nič dôležitejšieho, než naše deti a ich bezpečie.[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.