Strata sluchu ako následok užívania liekov proti bolesti

Podľa výskumu v Ženskej nemocnici Brigham v Bostone môže u žien, užívajúcich domáce lieky proti bolesti s ibuprofénom či paracetamolom, dôjsť v priebehu času k strate sluchu.

Autor: Lisa Garber ~ Zdroj: NaturalSociety.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]V[/dropcap]edci zahájili štúdiu v roku 1995 a skúmali 62 261 žien do 50 rokov veku. Do roku 2009 dosiahol počet žien trpiacich zhoršením sluchu 10 012. Štatistika je nasledovná:

 • Ženy užívajúce ibuprofénom
  2-3 dni týždenne: strata sluchu 13 percent
  do roku 2009
 • Ženy užívajúce ibuprofénom
  4-5 dní týždenne: strata sluchu 21 percent do roku 2009
 • Ženy užívajúce ibuprofénom
  6 + dní týždenne: strata sluchu 24 percent do roku 2009

U žien s paracetamolom sa ukázali podobné výsledky a zdá sa, že podľa tohto výskumu aspirín nespôsobuje stratu sluchu.

Muži ovplyvnení liekmi proti bolesti

V ohrození nie sú len ženy. Francúzski, fínski a dánski vedci zistili, že užívanie viacerých „miernych liekov proti bolesti“ súčasne počas tehotenstva môže ovplyvniť nenarodených chlapcov 7-násobným zvýšením rizika nezostúpených semenníkov. Medzi spomínané „mierne lieky proti bolesti“ patrí ibuprofén, aspirín a paracetamol. Ak vezme žena viac týchto liekov naraz v druhom trimestri, bude riziko 16-násobné.

NSAID a strata sluchu

Dr. Sharon Curhan, autor štúdie o sluchu, hovorí, že aj keď sa lieky proti bolesti nachádzajú vo väčšine domácich lekárničiek, nie sú tak neškodné, ako si myslíme.

Možným mechanizmom je, že nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môžu znížiť prietok krvi do slimáka – sluchového orgánu – a zhoršiť jeho funkciu. Paracetamol môže vyčerpať zložky chrániace slimáka pred poškodením.
~ Dr. Sharon Curhan

Šikovným riešením by bolo úplne sa vyhnúť týmto liekom tíšiacim bolesť a obrátiť sa na prírodné riešenia. Vzhľadom k tomu, že hlavným dôvodom pre užívanie liekov proti bolesti je bolesť hlavy, môžete vyskúšať rôzne domáce opatrenia proti bolesti hlavy.

Napríklad akupunktúru, alebo prírodné potraviny, ktoré sa zamerajú na hlavný pôvod bolesti. A pôsobiť proti negatívnym javom spôsobeným NSAID môžete konzumovaním sladkého drievka.

Lieky proti bolesti nebezpečnejšie ako nelegálne drogy

Balenie liekov proti bolesti je tvrdšia rana, ako mnoho ľudí tuší. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je to taká rana, že dá dohromady viac úmrtí ako kokaín a heroín dokopy, alebo úmrtí z dopravných nehôd. Samotný Aspirín je spojený s/so:
[list type=“numlist“]

 • Zrakovými problémami a slepotou
 • Dvojnásobným zvýšením krvácajúcich mozgových mŕtvic
 • Črevnými poraneniami a krvácaním[/list]

Dvakrát to zvážte, než sa obrátite na svoju lekárničku.[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.