Silné liečivé vlastnosti 5 bežných korení v domácnosti

Je prekvapujúce, že ľudia utrácajú miliardy za žalostne neefektívne a dokonca škodlivé lieky, keď ich vlastný regál s korením obsahuje toľko liečivej prírodnej sily. Veľa nových štúdií v súčasnosti potvrdzujú tisíce rokov staré tvrdenie, že korenie má silné liečivé vlastnosti.

Autor: Lisa Garber ~ Zdroj: NaturalSociety.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]Tu[/dropcap]je 5 organických korení s úžasnými liečivými vlastnosťami, posilňujúcimi vaše zdravie a chrániacimi pred chorobami.

Kardamón

Známy tým, že dodáva tureckej káve jej charakteristickú chuť, ale kardamón je vlastne indické osivo. Rozdrvte kardamón v mažiari alebo ho zomeľte a pridajte ho do kávy, zázvorového čaju s medom alebo ryžového jedla, aby ste využili jeho schopnosť pomáhať pri trávení. Taktiež upokojuje problematické (a často trápne) nadúvanie.

Kardamón môže byť použitý na zlepšenie trávenia, pomôcť pri žalúdočných kŕčoch a poskytuje úľavu pri problémoch s nadúvaním a plynmi. Podľa „Encyklopédie prírodnej medicíny“ bol kardamón používaný bylinkármi ako podpora trávenia po stáročia. Navyše niektorí, ako je napríklad University of Maryland Medical Center, v ňom vidia možnú liečbu červov vo vašich črevách.

Škorica

Toto korenie je povinné v každej kuchyni. Zlúčeniny v škorici – eugenol (kyselina klinčeková) a cinnamaldehyd (škoricový aldehyd) – pôsobia proti bolesti a majú upokojujúce vlastnosti. Kľúčové je pridať škoricu do zdravých receptov, ktoré nie sú plné zápalových cukrov a stužených rastlinných olejov, aby bolo isté, že konečný produkt zostane taký zdravý ako samo korenie.

Ľudia používali škoricu pri cukrovke, kam až pamäť siaha. V štúdii publikovanej v Journal of Diabetic Medicine vedci rozdelili dospelých s cukrovkou 2. typu do dvoch rôznych skupín. Tí s denným režimom so škoricou sa dočkali nižšej úrovne glukózy (hladiny cukru v krvi) na lačno ako druhá skupina a tiež sa ukázalo celkové zníženie telesného tuku.

Jej protizápalová vlastnosť a schopnosť bojovať proti rakovine by tiež mohla pomôcť pacientom s leukémiou a rakovinou lymfatického systému. Podľa štúdií na zvieratách na Gwanju Institute of Science and Technology v Kórei má škorica protinádorové účinky a vedie k smrti nádorových buniek.

Klinček

Výskum z Miguel Hernandez University zistil, že klinček (Syzygium aromaticum) je „najlepším“ prírodným antioxidantom. Štúdia skúmala päť antioxidačných vlastností a klinček ukázal skvelé výsledky pri každej z nich. Tiež obsahuje vysoké hladiny fenolových zlúčenín, ktoré majú antioxidačné, protizápalové a protizrážanlivé vlastnosti.

Vzhľadom k vlastnostiam klinčeka je skvelou prísadou do domácich liečiv pre artritídu, prekrvenie, zlé trávenie, bolesť zubov a dokonca aj mykózy nôh. Uvarte klinčekový čaj máčaním 1 čajovej lyžičky klinčekov vo vriacej vode po dobu niekoľkých minút. Pridajte med, mlieko alebo citrónovú šťavu, podľa chuti.

Kurkuma

Známa je svojou schopnosťou pozitívne ovplyvňovať viac ako 586 ochorení. Podľa odborne recenzovaného výskumu z popredných univerzít je kurkuma možno kráľom korenia. V rôznych štúdiách a neustále prebiehajúcom výskume bolo preukázané, že kurkuma je silný bojovník proti rakovine, má ako preventívne, tak i hojivé vlastnosti. Jedna štúdia ukazuje, že kurkumín, silná účinná látka v kurkume, je prirodzene silná protinádorová zlúčenina, pri ktorej bolo dokázané, že znižuje veľkosť nádoru mozgu u zvierat o 81 percent v 9 štúdiách. Vedci z UCLA dokonca zistili, že kurkumín je schopný blokovať rast rakoviny.

Pri tomto korení bolo tiež preukázané, že:

Zázvor

Blízky príbuzný slávnej kurkumy, ktorého vlastná sláva siaha tisíce rokov do minulosti Ázie a Indie. Po celé stáročia je zázvor používaný ako účinný liek proti kašľu a prechladnutiu. Aj keď sa príznaky zhoršujú, zázvorový čaj zmierni bolesť v krku, svrbenie, kašeľ a dokonca aj upchaté nosné dierky. Z vážnejších vecí – jeho množstvo antioxidantov a protizápalových vlastností z neho robí možný liek proti rakovine.

Zázvor tiež upokojuje nepokojný žalúdok a nevoľnosť, takže pitie zázvorového čaju s medom a mliekom (pre vegánov kokosovým mliekom) pomáha s rannou nevoľnosťou, nevoľnosťou z cestovania a opicou. Prínosy zázvoru pre zdravie sú naozaj početné a nemali by sa ignorovať.

[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.