Pri otrave jedlom je cesnak účinnejší ako antibiotiká

Po zjedení pokazeného jedla asi nebudete mať chuť na nič a najmä nie na cesnak. Pritom bolo preukázané, že cesnak je v takej situácii účinnejší ako antibiotiká. Látka zvaná diallyl sulfid, obsiahnutá v cesnaku, dokáže prekonať membrány baktérií, na ktoré antibiotiká nezaberajú.

Autor: D Holt ~ Zdroj: NaturalNews.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]Č[/dropcap]asopis Antimicrobial Chemotherapy publikoval štúdiu, ktorá tvrdí, že cesnak je účinnejší ako ciprofloxacín a erytromycín, navyše pôsobí rýchlejšie. Výskumníci pritom testovali baktérie rodu Campylobacter, spôsobujúce bežné otravy jedlom. Ďalší výskum zverejnený v African Journal of Biotechnology tvrdí, že surový cesnak účinkuje proti zlatému stafylokokovi (Staphylococcus aureus).

V rade kultúr sa cesnak mnoho rokov používa na liečbu žalúdočnej nevoľnosti, kožných problémov, neplodnosti a podobne. Cesnak, rovnako ako zázvor, je spájaný so zdravím zažívacieho systému, prevenciou a liečbou ochorení srdca a akné, jeho antioxidačné účinky spomaľujú starnutie.

Väčšina ľudí sa zdráha jesť cesnak kvôli možnému zápachu z úst. Pritom stačí užiť cukrík pre svieži dych alebo ešte lepšie spolu s cesnakom skonzumovať niekoľko lyžičiek čerstvého petržlenu, ktorý sám je zdraviu prospešný. Petržlen totiž neutralizuje karcinogény a posilňuje nervový a imunitný systém.

Cesnak nemá nežiaduce vedľajšie účinky – na rozdiel od antibiotík, ktoré môžu spôsobovať hnačku, bolesti brucha, poškodenie pečene, svalovú slabosť, atď. Trocha cesnakového zápachu je teda len malou daňou za účinný a bezpečný prírodný prostriedok.

Farmaceutický priemysel už mnoho rokov produkuje lieky, ktoré síce bojujú proti infekciám, na druhej strane ale podlamujú zdravie rovnako (alebo aj viac) než pôvodná choroba. Prax používania prírodných liečivých látok je trvalo potláčaná lobistickými skupinami.

Tieto skupiny dezinformujú verejnosť tým, že nás prostredníctvom pseudoodborníkov presviedčajú, že prírodné látky a ich deriváty sú neúčinné a mali by byť zakázané alebo prísne regulované. Experti, spravidla lekári platení farmaceutickými spoločnosťami, často argumentujú tým, že používanie prírodných prostriedkov bráni ľuďom užívať „skutočné“ lieky a že prírodné látky nemajú žiadny vplyv na ľudskú fyziológiu.

To je samozrejme lož, pretože nielen cesnak, ale rovnako tak aj ópium, aspirín (kyselina acetylsalicylová), kofeín, kodeín, chinín a stovky ďalších prírodných látok na naše zdravie významne pôsobia.
[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?