Počet spermií naďalej klesá

Znečistenie životného prostredia, chemikálie v plastoch, lieky, pesticídy, nezdravá strava, technológie emitujúce žiarenie – tieto a mnohé ďalšie faktory prispievajú k epidémii poklesu počtu spermií u moderných mužov, hovoria vedci.

Autor: Jonathan Benson ~ Zdroj: Naturalnews.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]D[/dropcap]nešní muži majú menšie množstvo spermií, než mali muži pred 50 rokmi. Pred dobou poľnohospodárskych chemikálií, fluoridu vo vode a mobilných telefónov bolo menšie vystavenie sa elementom poškodzujúcich spermie – z tohto dôvodu mali muži predtým lepšiu kvalitu spermií. Stále zvyšovanie sa množstva chemikálií narušujúcich hormóny a ďalších poškodzujúcich faktorov pokračuje, spôsobuje spúšť v mužskej plodnosti a táto epidémia sa stále zhoršuje.

Minulý rok päť rokov trvajúca štúdia zistila, že bisfenol A (BPA), široko používaná chemikália v mnohých plastových produktoch, je zodpovedná za ničenie spermií. Ďalšia štúdia prezentovaná v roku 2006 na konferencii Americkej asociácie pre reproduktívnu medicínu zistila, že bežný selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu (SSRI), antidepresívum, môže znížiť počet spermií doslova na nulu.

Výskumníci z Cleveland Clinic Lerner College of Medicine na Case Western Reserve University v Ohiu zistili, že pravidelné používanie mobilných telefónov vedie k výraznému poklesu počtu spermií. A nedávna štúdia z univerzitnej nemocnice San Cecilio, Granda, v Španielsku, zistila, že bežné pesticídy používané v potravinárskych plodinách vedú k zlej kvalite a zníženému počtu spermií.

Obezita, konzumovanie nezdravého jedla a pitia sódovky, používanie notebooku na kolenách, ale aj príliš veľa horúcich kúpeľov tiež ničia spermie.

Takže je jasné, že je dôležité pre mužov, ktorí sa starajú o svoju plodnosť, vziať na vedomie životné prostredie, životný štýl a stravovacie návyky, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu spermií, a hľadať spôsoby, ako sa im vyhnúť. Rovnako je veľmi dôležité pre mužov, aby bojovali proti prílivu ničenia spermií uprednostňovaním správnej výživy, čím posilnia kvalitu spermií.
[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.