Môže byť kokosový olej liekom proti Alzheimerovej chorobe?

Lekárka tvrdí, že každodenné užívanie 4 čajových lyžičiek kokosového oleja odvrátilo demenciu u jej manžela. Mary Newport je riaditeľkou lekárskej starostlivosti na oddelení intenzívnej starostlivosti novorodencov v The Spring Hill Regional Hospital na Floride. V roku 2003 sa u jej manžela Steva prvýkrát prejavili príznaky Alzheimerovej choroby.

Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]“M[/dropcap]edzi príznaky Alzheimerovej choroby patrí progresívna mentálna degenerácia, charakteristická neschopnosťou vykonávať denné aktivity, strata rozlišovacích schopností a pamäti,“ takto opisuje túto chorobu Tom Bohager vo svojej knižke Všetko, čo potrebujete vedieť o enzýmoch (Everything You Need to Know About Enzymes).

Alzheimerova choroba býva fatálna a neexistuje na ňu žiadna liečba. Rôzne lieky, dostupné na trhu, preukázali iba obmedzené účinky pri spomaľovaní progresie tejto choroby. A tiež u manžela pani Newportovej sa stav zhoršoval aj po predpísaní troch rôznych liekov.

„Mnoho dní, často i niekoľko dní za sebou bol manžel ako v hmle; nebol schopný nájsť lyžičku alebo si spomenúť, ako si môže vytiahnuť vodu z chladničky,“ spomína si M. Newportová.

Začala teda študovať mechanizmus tejto choroby v nádeji, že nájde nejakú alternatívnu liečbu. A zistila, že vedci pripisujú veľa príznakov choroby tomu, že niektoré mozgové bunky slabnú, pretože stratili schopnosť spracovávať glukózu.

Vedci teda začali skúšať, či zásobovanie mozgu ďalšími zdrojmi energie z alternatívnych zdrojov by mohlo zabrániť umieraniu buniek a tým aj zastaviť chorobu. Najjednoduchšou cestou, ako telu umožniť tvorbu potrebnej energie pre mozog, je konzumovať triglyceridy so stredne dlhým molekulovým reťazcom (stredne nasýtené triglyceridy, t.j. medium-chain triglycerides  – MCT), ktoré bývajú obsiahnuté v tukoch.

M. Newportová tak prišla až k poznatkom, že olej MCT, získavaný z kokosových orechov alebo palmových semien, je veľkým prísľubom pre liečbu Alzheimerovej choroby. Začala preto svojmu manželovi podávať kokosový olej. Už behom dvoch dní sa uňho prejavili známky zlepšenia! A po 60 dňoch už bol zase vnímavým, šťastným a vtipným. V priebehu jedného roka sa uňho vrátila späť schopnosť vykonávať bežné úkony, behať, veľmi sa mu zlepšilo chápanie čítaného textu i krátkodobá pamäť. Snímky mozgu pána Newporta potom potvrdili, že atrofia sa úplne zastavila.
[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?