Mobilné telefóny obsahujú viac baktérií ako záchodová doska

Keď budete nabudúce používať mobil, možno ho budete chcieť trochu vyčistiť. Vedci zistili, že na priemernom mobile je viac baktérií, než nájdete na záchode.

Autor: Daniel Bates ~ Zdroj: Dailymail.co.uk ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]V[/dropcap]testoch tam bolo prítomných až 10-krát viac potvor, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť a žalúdočné problémy, než ich bolo na záchode.

Experti hovoria, že dôvodom je časté odovzdávanie telefónov medzi ľuďmi, ktorí šíria okolo seba baktérie – ale mobily nie sú nikdy čistené, čo znamená, že choroby na ňom pribúdajú.

Dr. Charles P. Gerba, mikrobiológ z University of Arizona, povedal, že počas svojich prebiehajúcich experimentov zistil, že sa baktérie dostanú na telefón, pretože je tak blízko našim rukám a ústam.

Keď niekto nechá priateľa či niekoho cudzieho použiť svoj mobilný telefón, ich baktérie sa tiež ľahko dostanú na zariadenie. Vďaka tomu, že mobilné telefóny sú elektronické, niektorí ľudia sa zdráhajú ich čistiť.
~ Dr. Charles P. Gerba

Telefóny nemajú byť len súčasťou nášho rutinného čistenia, ale mali by sme premýšľať aj o ich častom utieraní antibakteriálnymi látkami.

Predchádzajúci výskum ukázal, že aj ostatné veci, o ktorých predpokladáme, že sú čisté, sú v skutočnosti skôr nechutné.
Britskí vedci zistili, že bankomaty majú podobné úrovne pseudomonád a bacilov – baktérií, ktoré spôsobujú nevoľnosť a hnačku. Počítačové klávesnice sú tiež asi päťkrát špinavšie ako priemerné záchodové sedadlo.

Výskumníci z Which? urobili výter z 33 klávesníc, aby objavili prítomnosť jedlo otravujúcich baktérií E.coli, koliformných baktérií, zlatého stafylokoka a enterobaktérií. Zistili, že štyri sú potenciálnym zdravotným rizikom. Jedna bola dokonca skonfiškovaná, pretože bola veľmi nákazlivá.

Dlho je známy aj fakt, že diaľkové ovládače sú najšpinavšie veci v hotelových izbách, pretože nie sú nikdy utierané.

[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.