Manuka med je viac než len vynikajúce sladidlo

Med je skvelá potravina, ktorá môže pomôcť prežiť a zároveň lekárnička v jednom. Je to širokospektrálny liečiteľ – srdcové choroby, vysoký cholesterol, chrípka, rany a infekcie – to všetko dobre reaguje na túto zdanlivo obyčajnú zlatistú tekutinu. Vzhľadom k tomu, že niektoré druhy medu sú účinnejšie ako iné, vyberajte múdro, aby ste dosiahli maximálny úžitok.

Autor: Carolanne Wright ~ Zdroj: NaturalNews.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]Je[/dropcap] to jedna z najvýznamnejších potravín na prežitie, ktorej zásoby by ste mali mať vždy v špajzi dostatok. Pri skladovaní vo vzduchotesnej nádobe, chlade a suchu je trvanlivosť medu pozoruhodná – nikdy sa nepokazí. Vedeli ste, že archeológovia našli poháre medu v egyptských hroboch a pritom bol med stále vhodný na ľudskú spotrebu? Pri výbere medu je vhodné zamerať sa na surový, organický a nefiltrovaný med pre čo najväčšie bioaktívne účinky. Najlepšou možnosťou je zaobstarať si med priamo od včelára, kedy je včelami zbieraný z rastlín, ktoré sa nachádzajú v prírode okolo vás. Len čo sa med zahreje, mnoho zdraviu prospešných vlastností zmizne.

Med je plný probiotík, antioxidantov, vitamínov a minerálov. Je bohatý na kalórie a pomáha udržiavať hladinu energie. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu B spolu s vitamínom C, je dobrým zdrojom horčíka, vápnika, medi, železa, síry a zinku.

Med pomáha zvýšiť športový výkon a podporuje zdravý imunitný systém. Pre tých, ktorí trpia na cukrovku II. stupňa, či vysokú hladinu cholesterolu, je med dobrá voľba. Vedci zistili, že ak je med užívaný denne, hladina cholesterolu sa postupne znižuje.

Pozor – deťom mladším ako jeden rok by sa med nemal podávať kvôli hrozbe detského botulizmu.

Manuka – kráľ medu

V ťažkých časoch, kedy nie je spoľahnutie na zdravotnú starostlivosť, je manuka med ľahko dostupný univerzálny liek. Považuje sa až za päťkrát silnejší než štandardný med.

Porezali ste sa alebo máte popáleninu? Manuka med vie výborne upokojiť. Antibakteriálne vlastnosti podporujú hojenie rán a regeneráciu tkanív. Oceníte aj jej protiplesňové účinky, napríklad ak trpíte plesňami na nohách. Ďalšou skvelou vlastnosťou je, že manuka znižuje tvorbu zubného povlaku a eliminuje baktérie v ústach.

Manuka med pomáha aj proti chrípke, pretože podľa štúdie španielskych vedcov zlúčeniny medu ničia vírus chrípky. Ďalej je vhodná na chudnutie, infekcie močového mechúra, uľahčuje trávenie a upokojuje podráždený žalúdok, upokojuje bolesti v krku, zmierňuje artritídu. Celkovo podporuje dlhovekosť.

Ako vidíte, určite nie je potrebné čakať na pád civilizácie alebo ekonomickú krízu, aby ste si dopriali výhod tohto tekutého zlata. S množstvom liečivých vlastností je med vynikajúci liek.

[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?