Kozmetické prípravky obsahujúce parabény môžu zvýšiť riziko rakoviny

Chemikálie nájdené v dezodorantoch, krémoch na tvár a potravinárskych výrobkoch boli nájdené v nádoroch všetkých pacientov s rakovinou prsníka.

Autor: Claire Bates ~ Zdroj: Dailymail.co.uk ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]P[/dropcap]arabény sú skupinou chemických látok široko používaných ako konzervačné činidlá v kozmetike a farmaceutickom priemysle. „Skutočnosť, že parabény boli prítomné v tak mnoho vzorkách prsného tkaniva, sa musí skúmať,“ povedal vedúci štúdie. Chemická konzervačná látka v kozmetických, potravinárskych výrobkoch a liečivách bola nájdená v tkanivových vzorkách 40 žien s karcinómom prsníka.

Rad štúdií od roku 1998 vyvolal obavy o potenciálnej úlohe týchto parabénov pri karcinóme prsníka, pretože majú estrogénne vlastnosti. Estrogén, ako je známe, hrá ústrednú úlohu v rozvoji, raste a progresii rakoviny prsníka.

Parabény nájdeme tiež v mnohých hydratačných výrobkoch, make-upe, pene na holenie, opaľovacích krémoch a zubných pastách. Nachádzajú sa tiež v mnohých značkách dezodorantov do podpazušia. Avšak, príčinná súvislosť medzi nimi a rakovinou prsníka nebola nikdy nájdená.

Sú tiež prítomné v spracovanom mäse ako sú párky, koláčoch a pečivách, ktoré sú pečené spolu s pikantnými mäsovými súčasťami.

Výskumný tím vedený Dr. Philippou Darbre z University of Reading študoval vzorky tkaniva zo 40 žien, ktoré podstúpili mastektómiu medzi rokmi 2005 až 2008 pre prvý primárny karcinóm prsníka v Anglicku.

Celkovo bolo odobratých 160 vzoriek, štyri z každej ženy. V 99 percentách tkanivových vzoriek našli obsiahnutý aspoň jeden parabén a v 60 percentách vzoriek ich bolo päť. Tím zistil, že ženy, ktoré nepoužívajú podpažné dezodoranty, mali ešte merateľné parabény v ich tkanive, čo naznačuje, že sa musí dostať na prsia z iných zdrojov. Spoluautor pán Lester Barr z Fakultnej nemocnice v Južnom Manchestri, povedal: „Naše štúdie potvrdzujú názor, že neexistuje žiadny jednoduchý vzťah príčiny a následku medzi parabénmi v produktoch podpazušia a rakovinou prsníka. Zaujímavý objav je, že parabény sú prítomné aj u žien, ktoré nikdy neužívali podpažné produkty a tým vzniká otázka: odkiaľ tieto látky pochádzajú?“

Skutočnosť, že parabény boli zistené vo väčšine vzoriek tkaniva prsníka, nemôže byť chápané tak, že oni vlastne spôsobili rakovinu prsníka 40 skúmaných žien.
~ Dr. Philippa Darbre

V reakcii na výskum, Catherine Priestley, klinická sestra – špecialistka na starostlivosť, o rakovine prsníka povedala Mail Online: „Debata o vzťahu medzi parabénmi a rakovinou prsníka nie je nová, a táto správa slúži na zdôraznenie, že je potrebný ďalší výskum. V súčasnej dobe neexistuje presvedčivý dôkaz o tom, že používanie prípravkov obsahujúcich parabény je priamo spojené s rozvojom rakoviny prsníka. Aj keď existuje viacero faktorov, ktoré môžu mierne zvýšiť riziko vyvíjajúce rakovinu prsníka, tak vek, pohlavie (postavenie ženy) a významná rodinná história sú stále tri hlavné rizikové faktory.“[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.