Horúčky sa nebojte, radšej sa z nej radujte

Jedným z najväčších omylov v zdravotnej starostlivosti je úloha horúčok. Kvôli nepochopeniu sa ich väčšina rodičov obáva, namiesto toho, aby ich mali radi a rešpektovali ich. Horúčka je totiž jedným z najúžasnejších a najzložitejších liečebných mechanizmov tela.

Autor: Lindsay Chimileski ~ Zdroj: NaturalNews.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]A[/dropcap]ko presný priebeh symfónie, aj horúčka sa rozoznie len vtedy, keď sa objaví potreba povzbudiť reakciu imunitného systému pri prítomnosti cudzej látky v tele, zničiť invazívne organizmy a napomôcť obnoveniu dobrého zdravia. V štúdii z roku 2011 vyslovila Americká akadémia pediatrov obavy týkajúce sa potreby porozumenia faktu zo strany rodičov, že horúčka sama o sebe neohrozuje zdravie ich dieťaťa. Naopak, je blahodarná a hlavným cieľom liečby by malo byť poskytnutie úľavy, skôr než znižovanie horúčky za každú cenu.

V minulosti sa horúčky rešpektovali a ich účel bol známy. Ľudia vedeli, že horúčka najskôr stúpne, aby vzápätí začala klesať, ako vlna mieriaca na pobrežie. V dnešnej dobe sa bez znalosti a pochopenia jej priebehu väčšina ľudí snaží okamžite potlačiť jej priebeh pomocou antipyretík a ďalších prostriedkov znižujúcich teplotu, ako sú paracetamol alebo ibuprofén. Antipyretiká dokážu rýchlo zraziť horúčku, ale tým utlmia aj telo, zabránia v správnom fungovaní imunitného systému a tým paradoxne pomôžu invazívnemu organizmu prežiť a potenciálne spôsobiť rozvoj chronického ochorenia.

Antipyretiká sú veľmi často nesprávne používané, zle predpisované a tiež nadmerne dávkované. Polovica rodičov považuje už teplotu pod 38 °C za horúčku a štvrtina ošetrujúcich už vtedy podá antipyretiká – ešte než teplota naozaj dosiahne horúčkovitého stavu. Ešte viac znepokojujúci je fakt, že 85 % rodičov sa priznalo, že choré deti budia, aby si antipyretiká mohli vziať. 80 % detských doktorov sa proti takémuto postupu ohradzuje. Liečenie, ktoré v tele pri spaní prebieha, totiž silne prevyšuje túžbu po jednoduchom znížení horúčky.

Novodobá medicína nás bohužiaľ odviedla ďalej od našich vlastných tiel. Keďže sa zameriava iba na liečenie príznakov, pacienti očakávajú okamžité účinky. To je ešte výraznejšie v prípade, keď sa milujúci rodičia boja o svoje deti. Liečenie príznakov bez liečenia príčiny možno prirovnať k vybratiu batérií z požiarneho hlásiča, zatiaľ čo dom pohlcujú plamene. Je úplne nevyhnutné naučiť rodičov i deti, aby riadne počúvali a správne tlmočili znamenia, ktoré telo poskytuje, namiesto toho, aby sa sústredili na ich odstránenie.

Horúčka je váš kamarát, nie nepriateľ

O horúčke začíname hovoriť až vo chvíli, keď teplota nameraná v ústach prekročí 38 °C. Väčšinou sama odznie a trvá len krátku dobu. Neexistujú dôkazy o tom, že by horúčka zhoršovala priebeh choroby, alebo spôsobovala dlhotrvajúce poruchy nervovej sústavy. Je dôležité pochopiť, že horúčka sama o sebe nie je žiadna choroba, ale skôr príznak hlbšie sa nachádzajúcej nerovnováhy.

Ako ľudské stvorenia chceme prežiť. To je pravda vo všetkých rovinách. Mentálne, fyzicky, fyziologicky i biologicky fungujeme tak, aby sme hájili život. Len čo tomu porozumieme, je ľahšie pochopiť fakt, že horúčka je fyziologický proces, ktorý telo používa k boju s infekciou, čím obhajuje prežitie a život. Keď sa pôvodca choroby (vírus, baktéria a podobne) dostane do tela, do mozgu sú odoslané signály so správou, aby sa zdvihla hypotalamická „hranica“.

To v podstate na niekoľko dní zvýši regulátor teploty, aby bol pôvodca choroby zničený. Signály môžu prísť vďaka toxínom, ktoré baktérie tvoria, alebo ako odpoveď tela na prítomnosť votrelcov, ako je napríklad tvorba cytokínov, chemických sprostredkovateľov, makrofágov alebo tvorba protilátok. Vzostup teploty tiež zlepšuje funkciu imunitného systému, pretože zrýchľuje odozvu enzýmov, zvyšuje množstvo tvorených neutrofilov a šírenie lymfocytov. Rozpálenie slúži k ochrane danej oblasti, zamedzeniu rozšírenia infekcie a začatiu hojivého procesu.

Situáciu je nutné konzultovať s vaším lekárom vo chvíli, keď teplota prekročí 38,8 °C, alebo ak horúčka trvá dlhšie ako tri dni; tiež v prípade, že má za následok väčšie ťažkosti ako problémy s dýchaním, stuhnutie šije, kŕče a tiež ak máte akékoľvek ďalšie pochybnosti. Riadne doplňovanie tekutín a elektrolytov je potrebné na podporu vášho tela v takej situácii.

[/columns]

Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.