Chemikálie v domácnosti spojené s ochorením srdca

Chemická látka používaná pri výrobe bežných výrobkov pre domácnosť – napríklad niektorých obalov potravín, kobercov, farieb a teflónového riadu – môže byť podľa novej štúdie spojená so zvýšeným rizikom ochorenia srdca.

Autor: Amanda Gardner ~ Zdroj: News.health.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]C[/dropcap]hemická, perfluóroktánová kyselina (PFOA) je prítomná v stopovom množstve až u 98% Američanov. Predchádzajúci výskum spojil pôsobenie PFOA s nezdravou hladinou cholesterolu a ďalšími rizikovými faktormi pre srdcové choroby, ale potenciálne zdravotné riziká, ktoré predstavuje táto látka, zostávajú z veľkej časti neznáme.

V novej štúdii, ktorá zahrnula národnú reprezentatívnu vzorku dospelých, sa ukázalo, že tí s najvyššími úrovňami PFOA v krvi mali dvakrát väčšiu šancu na ochorenie srdca, srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, v porovnaní s dospelými s najnižšou úrovňou PFOA.

Vysoké úrovne PFOA sú tiež spojené s o 78% vyššou šancou na chorobu periférnych tepien, stav vzťahujúci sa na ochorenie srdca, pri ktorom sa tepny v končatinách zužujú a tvrdnú.

Aj keď tieto čísla môžu byť desivé, vedci hovoria, že by sa výsledky mali interpretovať s opatrnosťou. Vzhľadom k tomu, že sa štúdia zamerala na vzťah medzi PFOA a srdcovými chorobami v jednom okamihu, nepreukazuje sa tým, že pôsobenie PFOA spôsobuje alebo predchádza ochoreniu srdca.

Vedci urobili výber z početnej zdravotnej a demografickej mierky (ako je rasa, vzdelanie, obezita, fajčenie a cholesterol), ale zdôrazňujú, že okrem PFOA sa môže jednať o neznáme faktory, ktoré môžu vysvetliť niektoré alebo všetky spojenia zistené v štúdii.

To, čo zisťujeme, je, že vysoké hladiny PFOA a kardiovaskulárnych chorôb z nejakého dôvodu koexistovali. To je všetko.
~ Dr. Anoop Shankar

Štúdia, ktorá bola zverejnená tento týždeň v časopise Archives of Internal Medicine, bola založená na údajoch z Národného prieskumu zdravia a výživy, veľkého zdravotného prieskumu, ktorý každý rok vykonáva vláda.
Hoci je štúdia len „červenou vlajkou“ a je potrebný ďalší výskum, môže byť v medziobdobí rozumné minimalizovať expozíciu PFOA, hovorí Dr. Debabrata Mukherjee, šéf kardiovaskulárnej medicíny na Texas Tech University Health Sciences Center v El Pase.

Napríklad ľudia, ktorých pitná voda môže byť kontaminovaná z blízkych tovární používajúcich PFOA, môžu piť balenú vodu alebo filtrovanú vodu, hovorí Mukherjee, ktorý napísal úvodník k štúdii. Ďalšou cestou, ako môžu jednotlivci obmedziť expozíciu, je vyhnúť sa teflónovému riadu a iným spotrebiteľským produktom obsahujúcim PFOA.

Podľa Environmental Protection Agency je stopové množstvo PFOA nájdené v spotrebiteľských produktoch vo všeobecnosti zvyškom výrobného procesu a nezdá sa, že predstavuje hrozbu pre ľudské zdravie.

Napriek tomu agentúra pracuje s niekoľkými veľkými spoločnosťami na odstránení PFOA a súvisiacich chemikálií z výrobkov a výrobných emisií do roku 2015.

Predchádzajúce štúdie u ľudí a zvierat naznačili niekoľko ciest, ktorými by mohlo PFOA ovplyvniť zdravie srdca.

Pôsobenie PFOA bolo spojené napríklad s disfunkciami ciev, vysokým „zlým“ cholesterolom (LDL), nízkym „dobrým“ cholesterolom (HDL) a inzulínovou rezistenciou, čo sú všetko rizikové faktory pre kardiovaskulárne choroby.

Aj keď bude tento predbežný výskum potvrdený, je napriek tomu dôležité si uvedomiť, že obezita, fajčenie, vysoký krvný tlak a ďalšie klasické rizikové faktory sú zodpovedné za absolútnu väčšinu infarktov.
~ Dr. Eugene Storozynsky, kardiológ

[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.