Antibiotiká strácajú na efektivite

Doba antibiotík končí. Stále viac infekcií je voči nim odolných. Šírenie baktérií odolných voči antibiotikám predstavuje pre ľudstvo vážnu hrozbu, vyhlasujú vedci.

Autor: Natália Kovalenková ~ Zdroj: Slovak.ruvr.ru ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]L[/dropcap]ekári z celého sveta bijú na poplach. Objavuje sa čoraz viac kmeňov baktérií, nad ktorými nemôže zvíťaziť žiadny dnes existujúci liek. Len v EÚ zomiera ročne v dôsledku infekcií odolných voči antibiotikám 25 tisíc osôb. Okrem toho sa choroby, ktoré sa predtým jednoducho liečili, stávajú smrteľne nebezpečnými. Ako aj pred 100 rokmi je ťažko vyliečiť tuberkulózu, kvapavku, meningitídu. Chirurgická operácia sa len málokedy zaobíde bez komplikácií, povedal náčelník oddelenia infekčnej chirurgie Ústrednej vojenskej Višnevského klinickej nemocnice Ivan Šandurenko.

Počet hnisavých komplikácií po operáciách rastie. Už niekoľko desaťročí po objavení penicilínu tieto problémy rastú. Viac antibiotík a mikroorganizmy sú takisto odolnejšie voči týmto antibiotikám. Objavili sa fermenty, ktoré ničia antibiotiká. Pravdaže sa vytvárajú nové antibiotiká, ale mikroorganizmy začínajú takto isto vytvárať nové metódy boja s nimi. ~ Ivan Šandurenko

Zdalo sa, že objavenie antibiotík urobilo človeka nezraniteľným. Ľudia prestali umierať na pneumóniu a na otravu krvi. Prudko sa znížila úmrtnosť na ťažké infekčné choroby. Po určitom čase však začali samotné antibiotiká predstavovať nebezpečenstvo. Pod ich vplyvom dochádza k mutácii baktérií, ktoré sa stávajú ešte nebezpečnejšími. Odolať im známymi prostriedkami sa už nedarí. V dôsledku toho vzniká problém strašnejší než AIDS – s tým má pacient aspoň niekoľko rokov na to, aby vyskúšal rôzne spôsoby liečenia. V prípade infekcií-mutantov sa počíta na dni a dokonca na hodiny.

Vedci samozrejme neustále pracujú na vytvorení nových liekov. Experti to však berú skepticky. Zásadne nových liekov sa totiž v skutočnosti vyvíja len veľmi málo, a obdoba existujúcich liekov je málo účinná. Docent katedry vnútorného lekárstva Novosibírskej štátnej lekárskej univerzity Vladislav Mitrochin nevylučuje, že užitočnými sa môžu ukázať dávno zabudnuté lieky:

Ak pacienti často berú nejaké lieky, tak baktérie vypracujú mechanizmy odolnosti práve voči týmto preparátom. K antibiotikám, ktoré sa používajú zriedkavo, sa odolnosť nevyvíja. Ak nejaké antibiotiká prestanú užívať, citlivosť k ním sa môže obnoviť. Preto je taký názor, že niektoré staré antibiotiká, ktoré v súčasnosti už nepoužívame, sa v budúcnosti môžu stať účelnými.
~ Vladislav Mitrochin

[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.