7 byliniek a korenín, ktoré vám znížia tlak

Vysoký krvný tlak je epidémiou, ktorá sa v súčasnej dobe šíri svetom. Zrýchlený životný štýl, rýchle občerstvenia, sóda a stres doliehajú na priemerného Američana tak veľmi, že každý tretí Američan trpí vysokým tlakom. To znamená zvýšené riziko srdcových ochorení, mŕtvice, alebo dokonca ochorenia obličiek. Navyše to stojí 93,5 miliárd dolárov za zdravotnú starostlivosť.

Autor: Aurora Geib ~ Zdroj: Naturalnews.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″]
[dropcap type=“2″]Už[/dropcap] nemusí byť vhodné vkladať dôveru v lekárske zariadenia. Množstvo liekov na predpis na trhu naznačuje, že liek na krvný tlak neexistuje. Aj napriek všetkým dôsledkom spojeným s vysokým krvným tlakom ide o stav, ktorému sa dá predchádzať a ktorý sa dá ľahko zvládnuť. Zdravá a vyvážená strava, aktívny životný štýl pomáhajú vyhnúť sa riziku vysokého krvného tlaku a znižujú ten už zvýšený.

Vysoký krvný tlak

Neexistuje identifikovateľná príčina vysokého krvného tlaku. Kombinácia faktorov ako je stres, alkohol, fajčenie, hmotnosť a nedostatok fyzickej aktivity zrejme spôsobuje tento problém, ktorý je navyše ovplyvnený rodinnou anamnézou a vekom.

Napriek tomu nie je vysoký krvný tlak chorobou. Prijmite proaktívne opatrenia na prevenciu srdcových ochorení, mŕtvice a dokonca aj ochorenia obličiek – najlepšie je začať už dnes.

Myšlienka vysokého krvného tlaku bez liekov, s použitím byliniek a korenia, je stále vnímaná skepticky zo strany zdravotníckeho priemyslu. Spoliehaním sa na lieky na predpis však nie je zaručené, že týmto spôsobom zvládnete vysoký krvný tlak. Neustále sú tu správy od pacientov, ktorí si liečia krvný tlak liekmi, že sa im zdravotný stav nezlepšuje. Navyše sa musia potýkať s vedľajšími účinkami liekov, ktoré sú nákladné.

Okoreňte si život

V štúdii publikovanej v Journal of Medicine je odhalené, že korenie môže chrániť pred srdcovým ochorením a zhoršením, ktoré prichádza s vekom. V štúdii vedci objavili spojenie medzi obsahom určitých byliniek a korení a ich schopnosťou zabrániť glykácii a formácii látok spôsobujúcich starnutie, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie a srdcové choroby.

Bylinky a korenie sú fantastický spôsob, ako zvládať vysoký krvný tlak a ako zvýšiť liečivú hodnotu vášho jedla. Tu sú uvedené niektoré bylinky a koreniny, aby ste si urobili predstavu o ich hodnote:

1. Cesnak
Cesnak obsahuje alicín, čo je látka, ktorá má antibakteriálne, antioxidačné, tuk znižujúce účinky a tiež znižuje krvný tlak. V štúdii Clinical Research Center v New Orleanse v ktorej testovali či cesnak znižuje krvný tlak, bolo deväť pacientov s veľmi vysokým krvným tlakom, ktorí dostávali cesnakový preparát s 1,3% alicínu. Diastolický krvný tlak im výrazne klesol počas piatich až štrnástich hodín po dávke. Navyše bolo v roku 2009 v jednej štúdii preukázané, že čerstvý cesnak má silnejšie ochranné vlastnosti pre srdce, než cesnak spracovaný.

2. Škorica
Škorica nielenže zabraňuje srdcovým ochoreniam, ale tiež slúži ako prevencia cukrovky. Center for Applied Health Sciences v Ohiu vykonalo štúdiu 22 subjektov: polovica z nich dostala denne 250 mg vody s rozpustenou škoricou, zatiaľ čo druhej skupine bolo podávané placebo. Zistilo sa, že tí, ktorí pili škoricu, mali o 13 a 23 percent zvýšené množstvo antioxidantov.

3. Cibuľa
Cibuľa obsahuje kvercetín, antioxidačný flavonol, ktorý slúži ako prevencia srdcových ochorení a mŕtvice. V štúdii publikovanej v Journal of Nutrition sa testovali subjekty s vysokým krvným tlakom – klesol u nich diastolický i systolický tlak – oveľa viac než u placebo skupiny.

4. Olivy
Táto rastlina je významnou časťou stravy Stredomoria, ktorá je jedna z najzdravších na svete. Olej z olív znižuje krvný tlak. V štúdii vykonanej Dr. L. Aldom Ferrarim a docentom na Univerzite Frederica II v Neapole v Taliansku zistili, že každodenné užívanie 40 gramov olivového oleja znižuje dávkovanie liekov na krvný tlak u pacientov s hypertenziou približne o 50 percent. Polyfenolom v extra panenskom olivovom oleji sa pripisuje významné zníženie krvného tlaku.

5. Oregano
Táto bylina obsahuje zlúčeninu carvacrol, ktorá sa ukázala byť účinná proti vysokému krvnému tlaku. V štúdii uskutočnenej na zvieratách výskumníci z University Osmangazi Eskisehir v Turecku zistili, že carvacrol znižuje srdcovú frekvenciu, stredný arteriálny tlak a systolický i diastolický krvný tlak.

6. Hloh
Táto bylina sa tradične používa na liečbu vysokého krvného tlaku. V jednej štúdii v Readingu vo Veľkej Británii 79 pacientov s cukrovkou 2. typu dostalo 1200 mg extraktu hlohu, zatiaľ čo iná skupina dostávala lieky na vysoký krvný tlak. Výsledky ukázali, že pacientom, ktorí užívajú hloh, došlo k zníženiu ich stredného diastolického tlaku.

7. Kardamón
V jednej štúdii publikovanej v indickom Journal of Biochemistry and Biophysics bolo 20 subjektov s diagnostikovaným vysokým tlakom a dostávali 3 gramy prášku z kardamónu. Po troch mesiacoch sa všetci účastníci cítili skvele a bez vedľajších účinkov. Okrem toho štúdia preukázala, že sa krvný tlak účinne znížil. Tiež zlepšuje antioxidačný status a likviduje krvné zrazeniny bez toho, aby výrazne zmenil hladiny krvných lipidov a fibrinogénu.

Využitie antioxidačných a protizápalových účinkov korenín je vynikajúci spôsob, ako posilniť zdravie vášho tela. Byliny majú nízky obsah kalórií, zvyšujú liečivú hodnotu vášho jedla a umožňujú vám používať prírodné formy znižovania krvného tlaku. Zmiešajte ich s vašimi polievkami, šalátmi, rybami, mäsom a zeleninou. Je to zdravšia a lacnejšia alternatíva, než lieky na predpis a syntetické doplnky stravy.
[/columns]


Súvisiace články

Komentáre

  1. Evuliena

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.