6 odstrašujúcich dopadov toxickej chemikálie BPA v plastoch

Bisfenol A (BPA) je často používaná toxická chemikália so schopnosťou narušovať funkciu hormónov. Môžeme ju nájsť v mnohých plastoch, vnútorných obaloch plechoviek a dokonca aj na amerických dolároch a účtenkách.

Autor: Mike Barrett ~ Zdroj: NaturalSociety.com ~ Foto: Shutterstock.com

[columns autocols=“2″] [dropcap type=“2″]J[/dropcap]e známy ako látka narušujúca endokrinný systém a obmedzujúca tvorbu estrogénu, BPA je v nespočetných štúdiách spojený s negatívnym dopadom na zdravie. A tá najhoršia časť? Hoci Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zvažoval zakázanie tejto chemikálie v marci 2012, návrh bol zamietnutý a BPA je bohužiaľ stále všadeprítomný.

6 odstrašujúcich dopadov BPA (Bisfenol A)

 

Rakovina prsníka

Na základe odhalenia škodlivosti BPA sa rakovina prsníka pomaly, ale iste stáva jedným z mnohých dobre známych výsledkov spôsobených BPA. V skutočnosti viac ako 130 štúdií potvrdilo spojenie BPA s neduhmi ako je práve rakovina prsníka, obezita alebo reprodukčné problémy.

Populárna nadácia Susan G. Komen for the Cure (známa tiež ako Nadácia S.G.K. proti rakovine prsníka) paradoxne spolupracuje s mnohými firmami na distribúciu fľaškovej vody v jej kampaniach ‚For the Cure‘ po celom svete. Problémom je, že väčšina týchto plastových fliaš, v ktorých je voda balená, obsahuje práve BPA.

Predčasná puberta

Zatiaľ čo dievčatá vstupujú (alebo aspoň v minulosti vstupovali) do puberty už vo veku 10 rokov, štúdie ukazujú, že táto hranica klesla viac než o rok v rámci iba jednej generácie. Ale sú tu aj iné faktory, z ktorých je možné BPA obviniť.

Po skúmaní 1151 dievčat medzi 6. a 8. rokom v USA vedci zistili, že v ich moči bola zistená vysoká úroveň chemikálie. Asi 1/3 týchto dievčat prechádzala pubertou predčasne.

Náš výskum preukázal spojenie chemikálie, ktorej sú dievčatá vystavené každý deň, buď s oneskoreným alebo predčasným vývojom. Hoci je potrebný ďalší výskum, tieto dáta sú veľmi dôležité ako prvý krok vedúci k zhodnoteniu dopadu týchto bežných chemických činidiel, ktoré riskujú zdravie dievčat.
~
Dr. Mary Wolff

Ochorenie srdca

Niektoré výskumy tiež spájajú ako BPA, tak ftaláty s aterosklerózou. Táto porucha, ktorá spôsobuje kôrnatenie tepien, negatívne ovplyvňuje prietok krvi a zásadne zvyšuje riziko ochorenia srdcovými chorobami. Tento výskum nie je prekvapivo prvým svojho druhu. Iný výskumný tím zistil, že jedinci s vyššou hladinou BPA v moči boli dvakrát viac náchylní k infarktu než tí s nižšou hladinou.

Neplodnosť

BPA bol uznaný ako látka nepriaznivo ovplyvňujúca vývoj mužských pohlavných orgánov a následne vedúci k zhoršeniu plodnosti.

Ale muži nie sú jediní, kto trpí. BPA je tiež spojený so ženskou reprodukciou. Jedna štúdia dokázala, že BPA spôsobuje problémy, ktoré ovplyvňujú vývoj vajíčok. Vajíčka plodov vystavené BPA mali problém s tvorbou folikulu, čo zvyšuje riziko, že vajíčka zomrú ešte pred dozrievaním. Navyše vedci vypozorovali iné abnormality, vykazujúce známky prenášania príliš mnohých chromozómov, čo by malo za následok ich nedelenie počas vývoja. To by mohlo viesť k samovoľnému potratu alebo poruchám ako je Downov syndróm.

Negatívne mozgové zmeny

Ďalší na zozname negatívnych dopadov BPA je výsledok výskumu, ktorý zistil, že chemikália narušuje gén, ktorý je zodpovedný za správnu funkciu nervovej bunky, ktorá určuje vývoj mozgu. Vedci tejto štúdie zverejnili článok v americkom denníku PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) o ich objave, že by BPA mohol poškodiť centrálnu nervovú sústavu narušením génu nazvaného KCC2.

Naša štúdia preukázala, že BPA môže oslabiť vývoj CNS, a tak sa vynorila otázka, či by zvieratá a ľudia mohli byť náchylní k poruchám nervového systému.
~ Dr. Wolfgang Liedtke, M.D., PhD.

Ďalšia štúdia preukázala, že vystavenie BPA už od raného detstva môže vyvolať zmeny v genóme. Tieto zmeny nastávajú v časti mozgu zvanom amygdala (zodpovedná za formovanie pamäťových stôp a emočných zážitkov), čo môže viesť k zvýšenej miere úzkosti.

Obezita

Ako posledný, ale nemenej dôležitý, je fakt, že BPA môže byť jedným z mnohých faktorov spôsobujúcich obezitu. Jedna štúdia dokázala, že vystavenie BPA je spojené s obezitou dospelej populácie v USA.

Iná štúdia skúmajúca koncentráciu BPA v moči detí od 6 do 19 rokov objavila, že 22% obéznych detí malo najvyššiu hladinu BPA v moči.

[/columns]


Súvisiace články

Aký je Váš názor?

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.